top of page

REDUTA ORDONA

Oficjalna strona Fundacji Eleos walczÄ…cej o godny pochówek i pamięć Bohaterów z 1831

tu zagrzebane tylu set ciała, imiona

W odpowiedzi na potwarz
O POCHÓWEK I PAMIĘĆ BOHATERÓW TU CHODZI

E-Informator Ochoty, w artykule ,,Reduta Ordona za 30 srebrników” staÅ‚ siÄ™ po raz kolejny Å›wiadkiem fantazji p. Artura Nadolskiego, próbujÄ…cego przypisać sobie chwaÅ‚Ä™ wybitnego, a w każdym razie najważniejszego obroÅ„cy pamiÄ™ci o tzw. Reducie Ordona. Co jednak najsmutniejsze – próbujÄ…cego swym dziaÅ‚aniem zablokować pochówek szczÄ…tków żoÅ‚nierzy wrzeÅ›nia 1831 r. oraz godne upamiÄ™tnienie samej bitwy, nazywajÄ…c argumenty drugiej strony ,,beÅ‚kotem”.

 

Poniżej przedstawiam fakty, które Czytelnik może Å‚atwo zweryfikować, przeglÄ…dajÄ…c szerokie zasoby internetu. Zaklinanie rzeczywistoÅ›ci przez p. Nadolskiego oraz mataczenie i manipulacja faktami w jego opublikowanych przez iOchota.pl dwóch artykuÅ‚ach jest widoczna goÅ‚ym okiem nawet dla osób nie znajÄ…cych dokÅ‚adnie szczegóÅ‚ów wieloletnich staraÅ„ wielu dziesiÄ…tek osób o godne upamiÄ™tnienie Reduty Ordona. Å»eby nie zabierać cennego czasu Czytelnikom przytoczÄ™ poniżej kilka spoÅ›ród wielu faktów.

 

P. Nadolski Å›wiadomie kÅ‚amie piszÄ…c w swoich artykuÅ‚ach, że moja dziaÅ‚alność oraz prowadzona przeze mnie od 2008 r. Fundacja Eleos jest nikomu nieznana. Fundacja Eleos byÅ‚a sponsorem wielu wydarzeÅ„, których celem byÅ‚o poszerzanie Å›wiadomoÅ›ci spoÅ‚eczeÅ„stwa w temacie Reduty. Poniżej, dla przykÅ‚adu, zdjÄ™cie przedstawiajÄ…ce wezwanie z wrzeÅ›nia 2016 r. Wojewody Mazowieckiego do wziÄ™cia udziaÅ‚u w akcji zainicjowanej przez FundacjÄ™ Eleos (patrz podpis pod tekstem wezwania).

g1.png

Zasadne jest w tym miejscu pytanie do p. Nadolskiego – co zrobiÅ‚ z przekazana mu przez mojego TatÄ™, Å›p. WÅ‚odzimierza Paczesnego, listÄ… podpisów zwiÄ…zanÄ… z akcjÄ… Fundacji Eleos opisanÄ… powyżej? Podpisy na tej liÅ›cie zostaÅ‚y zebrana przez mojego Å›p. TatÄ™, Å›p. Stryja Leszka Paczesnego (niepeÅ‚nosprawnego) oraz przeze mnie na Krakowskim PrzedmieÅ›ciu, Uniwersytecie Warszawskim, Olszynce Grochowskiej, Muzeum NiepodlegÅ‚oÅ›ci i samej Reducie. My sami nie mogliÅ›my kontynuować akcji z uwagi na Å›mierć mojego Taty i mojÄ… ciężkÄ… chorobÄ™.

 

Wykorzystując okazję, dziękuję panu Redaktorowi Jerzemu Pawlonkowi za publikację pod moim artykułem w iOchota zdjęć z uroczystości upamiętniających Redutę Ordona, w tym zdjęcie z 2017 r. przedstawione poniżej. Na tym zdjęciu jest mowa o Fundacji Eleos jako jedynym fundatorze wizualizacji Reduta Ordona. Więcej pod linkiem https://iochota.pl/zdjecie/747406

1494157926-3811466778394-copy.jpg

Jak twierdziÅ‚em w swoich wczeÅ›niejszych artykuÅ‚ach w iOchota.pl, byÅ‚em skromnym asystentem mojego Taty, Å›p. WÅ‚odzimierza Paczesnego, który przez lata walczyÅ‚ o godny pochówek i upamiÄ™tnienie prawdziwych ObroÅ„ców Reduty. Niemniej stojÄ…c, jak p. Nadolski kÅ‚amliwie pisze w swoich artykuÅ‚ach, na czele ,,mitycznej i prywatnej” Fundacji Eleos ,,o której nikt nie sÅ‚yszaÅ‚”, za fakt niepodważalny należy uznać mój udziaÅ‚ wÅ‚aÅ›nie jako prezesa Fundacji Eleos przed kamerami TV Trwam w programie ,,Po stronie Prawdy” w 2016 r. SzczegóÅ‚y pod linkiem [https://www.youtube.com/watch?v=6vy9o9RV0nE] W programie wystÄ™powaÅ‚ również mój Å›p. Tata, pan Stefan Fuglewicz, polityk, samorzÄ…dowiec i sam p. Nadolski. ZadziwiajÄ…ce jest zatem jak p. Nadolski nie pamiÄ™ta mojego udziaÅ‚u w prawie godzinnym programie i moich niekrótkich wypowiedzi wÅ‚aÅ›nie jako prezesa Fundacji Eleos. Takich wystÄ…pieÅ„ i pism pisanych do różnych urzÄ™dów w ramach dziaÅ‚alnoÅ›ci Fundacji Eleos jest bardzo dużo, w razie potrzeby mogÄ™ przekazać caÅ‚Ä… listÄ™.

Niemniej inteligencji Czytelnika oddajÄ™: czemu redaktor Åšlusarski akurat mnie pytaÅ‚ o kwestie dokumentów i czy jako jedyny prawnik z obecnego grona spoÅ‚Ä™czników, wtenczas doktorant Uniwersytetu Warszawskiego, nie dzieliÅ‚em siÄ™ pomysÅ‚ami, nie dyskutowaÅ‚em z PaniÄ… BarbarÄ… JezierskÄ… (ekspertem w sprawie ochrony zabytków) o wystÄ…pieniu o wpis do rejestru zabytków Reduty jako pola bitwy? Niestety nie ja skÅ‚adaÅ‚em wniosek w 2016r.

I ,,ktoÅ›” wyciÄ…Å‚ z niego znacznÄ… część obszaru Reduty, m.in. z meczetem...

Ponadto mój udziaÅ‚ w programie TV Trwam w temacie Reduty Ordona, czy programie „Rozmowy niedokoÅ„czone” ze studia w Toruniu (gdzie miÄ™dzy innymi pytaÅ‚em kim jest p. Ciura) pokazuje, że nie jestem (i nie byÅ‚em) wrogi w stosunku do rzÄ…dzÄ…cych naszym krajem, co w swoich artykuÅ‚ach insynuuje p. Nadolski.

 

IdÄ…c dalej poddajÄ™ weryfikacji inne wystÄ…pienia p. Nadolskiego. Kiedy wreszcie przypomniaÅ‚ sobie o moim Tacie, Å›p. WÅ‚odzimierzu Paczesnym, w jednej z wypowiedzi p. Nadolski stwierdziÅ‚, że mój Å›p. Tata miaÅ‚ ,,taszczyć” kamieÅ„ upamiÄ™tniajÄ…cy RedutÄ™ Ordona z trzema osobami, zaÅ› w kolejnej utrzymywaÅ‚, iż pomnik stawiaÅ‚y setki osób. P. Nadolski twierdzi w ostatnim artykule, że szanowaÅ‚ mojego Å›p. TatÄ™. Dlaczego jednak staraÅ‚ siÄ™ zatrzeć pamięć o Jego dokonaniach i nawet w telewizjach internetowych musiaÅ‚ być kilkukrotnie pytany przez prowadzÄ…cych redaktorów zanim przypomniaÅ‚ sobie Jego nazwisko?

MaÅ‚o tego, p. Nadoslki Å›wietnie wie, że mój Åšp Tata dla Reduty Ordona zrezygnowaÅ‚ z życia zawodowego. Czy jednak, tyle piszÄ…cy o pieniÄ…dzach p. Nadolski choć raz zapytaÅ‚ ile kosztowaÅ‚y materiaÅ‚y na tablice? Czy wie w ogóle z jakiego drewna wykonany byÅ‚ krzyż?

Od zmiany wÅ‚adzy Dzielnicy na WspólnotÄ™ SamorzÄ…dowÄ… faktycznie nikt nie musi siÄ™ bać o to co leży w kompetencjach i możliwoÅ›ciach finansowych jeÅ›li idzie o ochronÄ™ Reduty. Kiedy burmistrzem jest p. Grzegorz Wysocki, który startowaÅ‚ z jednej listy z TatÄ…, wiem że Burmistrz zdaje sobie Å›wietnie sprawÄ™ z tego co trzeba zrobić (np. zbudować drogÄ™).

WczeÅ›niej jednak to nie zmyÅ›lone setki popleczników p. Nadolskiego, budowaÅ‚y i chroniÅ‚y pomnik.

g3.png

PatrzÄ…c dalej na kolejne filmy na YouTube [https://www.youtube.com/watch?v=25o8kIykFx0 ] W 2012 roku pan Nadolski wystÄ™puje w programie „ByÅ‚o, nie minęło” ze zwoÅ‚anÄ… przez mojego Åšp Ojca grupÄ… osób zaangażowanych w obronÄ™ Reduty Ordona (dziÅ› niestety również i o nich oraz o ich zaangażowaniu, p. Nadolski nie chce pamiÄ™tać). Po kilku miesiÄ…cach od emisji programu p. Nadolski w charakterystyczny dla siebie sposób, bez powiadomienia innych osób zaangażowanych w temat, sam kontaktuje siÄ™ z redaktorem Adamem Sikorskim, autorem przygotowywanego wczeÅ›niej materiaÅ‚u i umawia siÄ™ na spotkanie. Teraz jednak chce sam wystÄ™pować ubrany w czapkÄ™ z wojny secesyjnej, bez udziaÅ‚u pozostaÅ‚ych osób. W konsekwencji takiej egoistycznej postawy redaktor Sikorski przyjechaÅ‚ tu już tylko raz, kiedy wyjÄ™to z ziemi koÅ›ci

Bohaterów. I nie kontynuowaÅ‚ już tematu Reduty.

g4.png

W swoim artykule p. Nadolski pisze również o jakiejÅ› awanturze, która rzekomo miaÅ‚a miejsce w urzÄ™dzie z moim udziaÅ‚em. Chyba nie wie, że jedyna awantura z moim udziaÅ‚em miaÅ‚a miejsce przy pomniku, kiedy zastÄ™pca burmistrza chciaÅ‚ go usunąć! Szkoda, że jako ,,zasÅ‚użony obroÅ„ca” p. Nadolski nawet o tym nie sÅ‚yszaÅ‚. W UrzÄ™dzie Dzielnicy Ochota zaÅ›, miaÅ‚y w latach 2012 i 2013 miejsce moje wystÄ…pienia i wykÅ‚ad o lokalizacji Reduty. Z tych wystÄ…pieÅ„ do dziÅ› dostÄ™pne sÄ… zdjÄ™cia na stronach internetowych UrzÄ™du Dzielnicy. Czy moje wystÄ…pienia przyniosÅ‚y szkodÄ™ Reducie, czy też może bardziej przyczyniÅ‚y siÄ™ do jej uchronienia i uÅ‚atwiÅ‚y badania naukowe – to zostawiam ocenie Czytelników.

 

P. Nadolski również kÅ‚amie twierdzÄ…c, że z chÄ™ci zysku skarżyÅ‚em wpis do rejestru zabytków obszaru Reduty Ordona. P. Nadolski doskonale wie, że skargÄ™ wniósÅ‚ mój Tata, Å›p. WÅ‚odzimierz Paczesny, mój Å›p. Stryj oraz ja – skarżyliÅ›my ten wpis, gdyż obejmowaÅ‚ zbyt maÅ‚y teren, tj. nie obejmowaÅ‚ (i nadal nie obejmuje) terenów na pd ulicy Na Bateryjce i tych pod dzisiejszym meczetem. Tym samym, pod którym kilkanaÅ›cie lat temu prace archeologiczne prowadziÅ‚ prof. Kasparek i który to profesor żadnego znaczÄ…cego zabytku tam nie zauważyÅ‚! Ja aktualnie, jako prezes Fundacji Eleos, skarżę do Wojewódzkiego SÄ…du Administracyjnego przewlekÅ‚ość postÄ™powania wpisania do rejestru, na kolejny wniosek Fundacji z 2018, caÅ‚ego terenu Reduty. Należy zauważyć, że Reduta 54 byÅ‚a obliczona na tysiÄ…c ludzi i wiele dziaÅ‚. Zatem nie byÅ‚a maÅ‚Ä… fortyfikacjÄ…, tylko wiÄ™kszym ziemnym umocnieniem, utrwalonym w książce mjr Åšwitkowskiego z 1833, siÄ™gajÄ…cym daleko w kierunku obecnej alei Bohaterów WrzeÅ›nia i Blue City.

 

P. Nadolski, mieszka kilkaset metrów dalej od Reduty Ordona na luksusowym osiedlu przy ulicy Kurhan, gdzie koÅ›ci z 1831 r. już mu nie przeszkadzajÄ…. Warto tutaj zauważyć, że p. Nadolski w 2010 r. nie protestowaÅ‚ przeciwko budowie meczetu na Reducie, ale jeszcze lansuje wizjÄ™ chroniÄ…cÄ… prof. Kasparka. PrzypomnÄ™ może, że o udziale Fundacji Eleos w proteÅ›cie przeciw budowie meczetu informowaÅ‚a również telewizja Polsat w gÅ‚ównym serwisie informacyjnym. Już nie bÄ™dÄ™ pytaÅ‚, dlaczego p. Nadolski ciÄ…gle pisze o pieniÄ…dzach i dlaczego zorganizowaÅ‚ oddzielne obchody bitwy wraz z muzuÅ‚manami, które to zresztÄ… dziÅ› kontynuuje jako oficjalne obchody paÅ„stwowe (od wygranej w wyborach PiS już zawsze z ksiÄ™dzem).

 

Śmiech zaś bierze, kiedy czytam jak to p. Nadolski poznał mojego Śp Tatę w początkach XXI wieku. Wtedy nie mieszkaliśmy akurat w Warszawie.

Nadolski przyÅ‚Ä…czyÅ‚ siÄ™ do dziaÅ‚aÅ„ po artykule Pana Zdrojewskiego i Pana Fuglewicza, krótko przed 2010 i budowÄ… meczetu. DziÅ› zastanawiam siÄ™ czy to nie przypadek?

 

Kończąc temat wkładu Fundacji Eleos. Poniżej fragment z KRS fundacji z 2008 r.

g5.png

Warto zaznaczyć fakt, że Stowarzyszenie Reduta Ordona, na które tak czÄ™sto powoÅ‚uje siÄ™ p. Nadolski, nie istnieje w rejestrze stowarzyszeÅ„. Jest to towarzystwo skÅ‚adajÄ…ce siÄ™ zgodnie z treÅ›ciÄ… ostatniego artykuÅ‚u p. Nadolskiego z jedynie 6 osób. ZresztÄ… p. Nadolski nie traktuje tych kilku osób blisko z nim wspóÅ‚pracujÄ…cych poważnie, spychajÄ…c ich z reguÅ‚y na drugi plan. O panu Stefanie Fuglewiczu, który jako jeden z pierwszych informowaÅ‚ o prawdziwej lokalizacji Reduty Ordona wyraża siÄ™ pogardliwie „Stefanek”. Sama nazwa stowarzyszenia zostaÅ‚a w pewien sposób skradziona p. Marcinowi Zdrojewskiemu, który byÅ‚ pierwszym pomysÅ‚odawcÄ… i który wraz z szeregiem znakomitych osób zaangażowanych w temat obrony Reduty zakÅ‚adaÅ‚ stowarzyszenie o takiej nazwie.

g6.png

P. Nadolski w swoim artykule pogardliwie wyrażaÅ‚ siÄ™ nie tylko o mnie, ale również o mojej rodzinie, w tym o mojej mamie. To pokazuje jakim jest czÅ‚owiekiem. Ja nie bÄ™dÄ™ zniżaÅ‚ siÄ™ do tego rynsztoka i mówiÅ‚ o rodzinie pana Nadolskiego i jej „dokonaniach”, które nietrudno zauważyć w dobie internetu.

 

P. Nadolski pod przykrywkÄ… Stowarzyszenia Reduta Ordona caÅ‚y czas upolitycznia temat Reduty Ordona starajÄ…c siÄ™ skÅ‚ócić strony, które powinny wspóÅ‚pracować. To nie sÅ‚uży sprawie. Warto pamiÄ™tać, że sprawa Reduty znajduje siÄ™ w publicznej debacie od ponad 20 lat i chyba wszyscy już w tym okresie rzÄ…dzili i WarszawÄ… i PolskÄ…. Potrzebne jest wiÄ™c porozumienie ponad podziaÅ‚ami. A jeÅ›li p. Nadolski faktycznie jest za PiS (i przeciw PO, co czÄ™sto w swoich wystÄ…pieniach podkreÅ›la) to niechaj zamilknie, bo przez jego egocentryzm, agresywne sÅ‚ownictwo i kÅ‚amstwa partia, którÄ… popiera może jedynie stracić dalszÄ… część elektoratu w Warszawie. O tym można już zresztÄ… przeczytać we wpisach pod jego artykuÅ‚ami w iOchota.pl. Najtrudniejsze do zrozumienia dla mnie jest manipulowanie przez p. Nadolskiego krzyżem, stÄ…d za wskazane uważam przyznać siÄ™ tu i do krzyża i do Tego kto na nim zawisÅ‚, przepraszajÄ…c, że symbol wiary zostaÅ‚ tak poniżony przez czÅ‚owieka z którym kiedyÅ› wspóÅ‚pracowaliÅ›my.

 

Z powodów opisanych powyżej nie tylko mój Tata, Å›p. WÅ‚odzimierz Paczesny, Åšp. p. Boćkowski, p. OlszaÅ„ski vel JabÅ‚onowski, jak i również dziesiÄ…tki innych osób brzydzÄ…c siÄ™ takÄ… postawÄ…, po prostu darowaliÅ›my sobie uczestnictwo w corocznym, mitomaÅ„skim przeÅ›ciganiu siÄ™ w chwaleniu kolegów, nie robiÄ…cych nic, by godnie pogrzebać szczÄ…tki żoÅ‚nierzy leżących od 10 lat w skrzyniach w Muzeum Archeologicznym. My chodzimy tam, jak zawsze, w ciszy, bez kamer i Å›wiateÅ‚ reflektorów. DziaÅ‚amy caÅ‚y czas tak, aby skutecznie doprowadzić do upamiÄ™tnienia Reduty. I jej Bohaterów!

g7.jpg

dyplom Zamku Królewskiego w Warszawie jaki uzyskaÅ‚em (z bratem Januszem) jeszcze w szkole Å›redniej za etiudÄ™ filmowÄ… Ordon – Bem – SowiÅ„ski z 2002r., co Å›wiadczy o szacunku dla aktywnoÅ›ci mÅ‚odzieży

                                                                                        Dlaczego zaczÄ™liÅ›my rozmowy z deweloperem?

 

Osoby zwiÄ…zane z RedutÄ… oraz część mieszkaÅ„ców Dzielnicy wie, że mój Tata, Å›p. WÅ‚odzimierz Paczesny poÅ›wiÄ™ciÅ‚ życie zawodowe Reducie. MieszkaÅ‚ w pobliskim domu, kupionym jeszcze przed I WojnÄ… ÅšwiatowÄ… przez moich Pradziadków. Tylko dziÄ™ki temu mógÅ‚, a w Å›lad za nim ja i reszta rodziny, blokować inwestycjÄ™ na sÄ…siedniej dziaÅ‚ce, dodajmy dziaÅ‚ce dewelopera, której wschodnia część zahacza o RedutÄ™. Jednak po zmianie ustawy prawo budowlane dalsze blokowanie staÅ‚o siÄ™ praktycznie niemożliwe. Na terenie Reduty Ordona, niestety, uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który pozwala wszystkim wÅ‚aÅ›cicielom dziaÅ‚ek realizować inwestycje mieszkaniowe, usÅ‚ugowe i inne dopuszczone w planie. Warto przypomnieć tu

o tylko jednym gÅ‚osie sprzeciwu - p. Filipa FrÄ…ckowiaka, radnego, syna nieodżaÅ‚owanego Å›p. prof. Szaniawskiego. P. FrÄ…ckowiak uszanowaÅ‚ w ten sposób gÅ‚os obroÅ„ców Reduty, w tym Fundacji Eleos.

 

Ważnymi dokumentami w sprawie sÄ… umowy użytkowania wieczystego jakie urzÄ…d Miasta StoÅ‚ecznego Warszawy zawarÅ‚ z wÅ‚aÅ›cicielami dziaÅ‚ek na obszarze Reduty. Na podstawie tych umów UrzÄ…d czerpie korzyÅ›ci finansowe w postaci podatków i opÅ‚at za użytkowanie wieczyste. Umowy użytkowania wieczystego zawierajÄ… kary nakÅ‚adane na wÅ‚aÅ›cicieli za niewywiÄ…zanie siÄ™ z zapisów umownych. Kary te sÄ… jednym z czynników coraz bardziej wiążącymi konserwatorskie rÄ™ce.

Problem siÄ™ spotÄ™guje, kiedy wÅ‚aÅ›ciciele terenów na obszarze Reduty wystÄ…piÄ… na drogÄ™ sÄ…dowÄ… z roszczeniami z tytuÅ‚u obowiÄ…zku pÅ‚acenia wysokich danin publicznych przy jednoczesnym blokowaniu ich inwestycji bÄ™dÄ…cych zgodnymi z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, czy zapisami w umowach użytkowania wieczystego. I skorzystajÄ… z szeregu innych ,,trików prawniczych”, których nie chcÄ™ tu podpowiadać.

 

Warto dodać, że wÅ‚aÅ›cicielami dziaÅ‚ek na obszarze Reduty Ordona sÄ… zarówno podmiot zagraniczny jak i polskie firmy i zwykli ludzie. Tych wÅ‚aÅ›cicieli jest naprawdÄ™ wielu. Teren bezpoÅ›rednio przylegÅ‚y do miejsca, na którym zlokalizowany jest pomnik Reduty Ordona należy do polskiej firmy Dynamic Development (wiÄ™cej na https://dynamicdevelopment.pl/o-nas/), która jest najbliżej uzyskania zgody konserwatora. Starczy przejrzeć dokumentu z linku.

Czy jednak to ona przystąpiła do porozumienia ze stroną społeczną?

 

Czytelnik pewnie wie, że od ponad 20 lat nic siÄ™ na Reducie Ordona nie zmieniÅ‚o. Mimo wielu prób podjÄ™cia dziaÅ‚aÅ„ na różnych szczeblach rzÄ…dowych i samorzÄ…dowych, nikt nie byÅ‚ w stanie znaleźć Å›rodków na wykup gruntów i godne upamiÄ™tnienie Reduty. Na corocznych uroczystoÅ›ciach pod pomnikiem padajÄ… od lat te same puste slogany i deklaracje. Ba, nikt jeszcze nikogo z tych deklaracji nie rozliczyÅ‚! Wszyscy zebrani cieszÄ… siÄ™, że nie pozwolono na zagospodarowanie terenu przez ich wÅ‚aÅ›cicieli, ale nie przedstawiajÄ… żadnego konkretnego dziaÅ‚ania czy programu prowadzÄ…cego w najbliższych latach do budowy mauzoleum i upamiÄ™tnienia bitwy. Å»adnego planu, żadnych konkretów, żadnego harmonogramu budowy elementów upamiÄ™tnienia Reduty Ordona. Co roku to samo, przemowy polityków i samorzÄ…dowców na zabÅ‚oconej ulicy Na Bateryjce i salwy żoÅ‚nierskie batalionu stojÄ…cego w krzakach. Nikt nie mówi na uroczystoÅ›ciach, kiedy i gdzie zostanÄ… pogrzebane szczÄ…tki żoÅ‚nierzy wydobyte w czasie badaÅ„ archeologicznych przeprowadzonych w latach 2011-2013 leżących od prawie 10 lat w 50 skrzyniach w PaÅ„stwowym Muzeum Archeologicznym. Przecież trzeba wszystkie szczÄ…tki pochować zgodnie z chrzeÅ›cijaÅ„skÄ… religiÄ… i starożytnym zwyczajem.

 

Po obchodach rocznicowych przez caÅ‚y rok na tym terenie nadal obserwujemy spacery lokalnych mieszkaÅ„ców z psami w wiadomych celach oraz liczne libacje alkoholowe drobnych pijaczków w krzakach, których tam nie brakuje.

 

Jak już pisaÅ‚em, nikt do tej pory nie znalazÅ‚ milionów na wykup dziaÅ‚ek od obecnych wÅ‚aÅ›cicieli, w tym części Reduty poza ochronÄ… konserwatorskÄ…, nikt nie znalazÅ‚ kolejnych milionów na budowÄ™ mauzoleum dla polegÅ‚ych żoÅ‚nierzy. Nikt nie wie, kiedy zostanÄ… wykonane badania archeologiczne na pozostaÅ‚ych terenach by okreÅ›lić rzeczywisty przebieg Reduty i skÄ…d bÄ™dÄ… na to pieniÄ…dze.

Mało tego, co z muzeum i tarasem widokowym?

 

Uczciwie też trzeba napisać, że koszt wykupu caÅ‚oÅ›ci terenu Reduty (zgodnej z KW 518 i planem mjr. Åšwitkowskiego,), w tym terenu zabudowanego m.in. meczetem czy dużą kamienicÄ…) z odszkodowaniami z kosztem budowy muzeum może wynieść kilkaset milionów zÅ‚otych. O ile prawnie jest to w ogóle możliwe!

Za takÄ… kwotÄ™ można dozbroić naszÄ… armiÄ™. Nikt normalny w obecnych warunkach geopolitycznych nie przeznaczy takich pieniÄ™dzy na stworzenie parku przy meczecie. Takie wÅ‚aÅ›nie niedorzeczne postulaty przedstawia p. Nadolski w wydanej jakiÅ› czas temu broszurce. NaukÄ… z historii obrony Reduty może być stwierdzenie, że nigdy nie należy zostawiać niedoposażonych żoÅ‚nierzy. Tak niestety byÅ‚o nie tylko w 1831 r., ale i również w 1939 r.

PiszÄ™ to nie tylko jako czÅ‚owiek z prawem noszenia polskiego munduru, ale również jako wnuk polegÅ‚ego kolejarza, Józefa Pelca, który z kolegami z pociÄ…gu pancernego zatrzymaÅ‚ bolszewickie natarcie WoÅ‚ominie w 1920 r. polegÅ‚ zaÅ› i byÅ‚ tymczasowo pochowany tu, przy ul. Na Bateryjce w ogÅ‚oszonej twierdzÄ… Warszawie w 1939, z której politycy uciekli na dÅ‚ugo przed nadejÅ›ciem Niemców.

 

Jeżeli w najbliższym czasie nic siÄ™ nie zmieni to przez kolejne dziesiÄ…tki lat na szczÄ…tki żoÅ‚nierzy bÄ™dÄ… sikaÅ‚y psy. JeÅ›li ludzie z Legionu Reduty Ordona nie posprzÄ…tajÄ… terenu, to nikt tego nie zrobi. No, chyba że mówimy o porzÄ…dkach raz do roku za publiczne pieniÄ…dze, kiedy to na 6 wrzeÅ›nia trzeba dobrze wypaść przed kamerami

 

NajważniejszÄ… kwestiÄ… jest godny pochówek i upamiÄ™tnienie Reduty Ordona.

 

My, a mam na myÅ›li dziesiÄ…tki osób patrzÄ…cych obecnie na to caÅ‚e zamieszanie jeszcze spokojnie, bierzemy odpowiedzialność za swoje dziaÅ‚ania i chcemy wywiÄ…zać siÄ™ z obowiÄ…zków wzglÄ™dem zarówno PrzeszÅ‚oÅ›ci jak i PrzyszÅ‚oÅ›ci. Skoro zabudowy caÅ‚ego terenu nie można już w dÅ‚uższej perspektywie blokować i nikt nie znajdzie setek milionów na wykup dziaÅ‚ek od ich obecnych wÅ‚aÅ›cicieli i kolejnych na budowÄ™ mauzoleum jak i innych elementów godnego upamiÄ™tnienia Reduty Ordona (kiedyÅ› byÅ‚by to koszt 150 dziÅ› nawet 500 mln!) postanowiliÅ›my znaleźć i wypracować kompromis razem z prywatnymi inwestorami, którzy sÄ… wÅ‚aÅ›cicielami dziaÅ‚ek i którym, jak siÄ™ okazuje, również zależy na godnym upamiÄ™tnieniu Reduty Ordona.

 

I udaÅ‚o nam siÄ™ po wielu miesiÄ…cach negocjacji dużo uzgodnić! W tym umieszczenie krzyża na tarasie widokowym zlokalizowanym 25 metrów nad poziomem terenu – koncepcja i wysiÅ‚ek negocjacyjny p. Katarzyny Ostrowskiej. Ponadto, budowÄ™ mauzoleum z kaplicÄ… (w której spocznÄ… szczÄ…tki żoÅ‚nierzy przechowywanych od 10 lat w skrzyniach w piwnicy), do tego muzeum, Å›cieżka edukacyjna od ulicy na Bateryjce aż do alej Jerozolimskich, obelisk dominujÄ…cy nad okolicÄ…, Å›ciana szczytowa z grafikÄ… historycznÄ…, miejsca parkingowe dla autobusów z wycieczkami szkolnymi no i wspomniany taras widokowy na OchotÄ™ i WolÄ™ z salÄ… edukacyjnÄ….

 

PomysÅ‚ mauzoleum z kaplicÄ… rekomendowaÅ‚ mi sam ks. Krzysztof GoÅ‚Ä™biewski (ten sam, który nie tylko odkryÅ‚, ale i odbudowaÅ‚ nekropoliÄ™ w Twierdzy Brzeskiej). Miejmy zatem nadziejÄ™, że koÅ„cu wieczny spoczynek znajdÄ… szczÄ…tki żoÅ‚nierzy trzymane od 10 lat w skrzyniach, jak i te które zostanÄ… odnalezione w czasie kolejnych badaÅ„ archeologicznych, w tym te zapewne z okolicy dzisiejszego pomnika, tj. sÅ‚ynnej prochowni wysadzonej najprawdopodobniej przez Kanoniera Nakruta.

 

Zgodnie z podpisanym porozumieniem inwestor, tj. spóÅ‚ka Tremon, pokryje koszty budowy opisanych powyżej elementów upamiÄ™tniajÄ…cych RedutÄ™ Ordona, które przekaże na rzecz publicznÄ…. Do tego wszystkiego, spóÅ‚ka Tremon w najbliższych miesiÄ…cach na swój koszt dokoÅ„czy badania archeologiczne nie tylko na swojej dziaÅ‚ce, ale i na dziaÅ‚kach miejskich. Ani rzÄ…d, ani samorzÄ…d nie wykazaÅ‚y zainteresowania takimi badaniami, może dlatego, że nie majÄ… na nie zabezpieczonych Å›rodków, mimo, że gÅ‚oÅ›no mówiÄ… o koniecznoÅ›ci upamiÄ™tnienia tego miejsca regularnie od lat. Warto tutaj uczciwie przypomnieć, że dziÄ™ki badaniom archeologicznym sponsorowanym dziesięć lat temu przez spóÅ‚kÄ™ Tremon można byÅ‚o jednoznacznie potwierdzić lokalizacjÄ™ części Reduty Ordona. WiÄ™cej na temat tych badaÅ„ pod linkiem https://www.pma.pl/nowe/wspolpraca/ORDON/R-ORDONA-T-1.pdf

 

Nasze negocjacje z deweloperem trwaÅ‚y wiele dÅ‚ugich miesiÄ™cy. BraÅ‚y w nich udziaÅ‚ osoby z Fundacji Eleos, Legionu Reduty Ordona i dziesiÄ…tek innych osób, którzy nie dla wÅ‚asnego rozgÅ‚osu i polityki, zajmujÄ… siÄ™ godnym upamiÄ™tnieniem Reduty Ordona. W spotkaniach braÅ‚y udziaÅ‚ osoby w różnym wieku i różnych zawodach, byli mÅ‚odzi ludzie jak i pani, która przeżyÅ‚a pobyt w obozie koncentracyjnym. Jedno ze spotkaÅ„ owocowaÅ‚o nawet sugestiÄ… o upamiÄ™tnieniu w jednej z sal muzeum, niedalekiego KL Warschau.

ByÅ‚y osoby z Warszawy, ale i również spoza Warszawy, w tym osoby z Poznania, Krakowa, GdaÅ„ska i Lublina. Trudno, aby w dobie RODO wymieniaÅ‚ tutaj nazwiska uczestników spotkaÅ„, ale chÄ™tnie w razie potrzeby staniemy razem

 

Jak widać poÅ›wiÄ™cenie sektora prywatnego dla sprawy upamiÄ™tnienia Reduty Ordona jest oczywiste, choć może niezrozumiaÅ‚e dla tych osób, które w swojej pysze i porywach literackiej mitomanii parafrazujÄ… zwroty zaczerpniÄ™te z czeskiego serialu ,,Szpital na peryferiach” i majÄ… czelność wykorzystywać WarszawiankÄ™ do swoich celów.

 

Jeżeli uda siÄ™ zrealizować podpisane z inwestorem porozumienie to jedynÄ… „stratÄ…” bÄ™dzie nie ekskluzywne osiedle dla celebrytów, lecz zgodnie z materiaÅ‚ami przesÅ‚anymi przez inwestora do urzÄ™dów Å›redniej klasy ,,blok” otaczajÄ…cy z trzech stron dom Paczesnych. Jednak zawsze z dominujÄ…cÄ… w krajobrazie RedutÄ….

 

PrzypomnÄ™, że kwestia uznania Reduty za cmentarz wojenny w obecnym stanie prawnym, 15.08.2022, jest niestety zamkniÄ™ta zaÅ› szczÄ…tki Bohaterów leżą jeszcze pod ekskluzywnym chiÅ„skim osiedlem przy ul. Kurhan i kolektorem Å›ciekowym pod Rondem ZesÅ‚aÅ„ców Syberyjskich.

 

Poniżej najważniejsze fragmenty podpisanego porozumienia ze spóÅ‚kÄ… Tremon, które przedstawiajÄ… wynegocjowane przez nas zobowiÄ…zania inwestora i szansÄ™ godnego upamiÄ™tnienie Reduty:

 

W paragrafie 1:

  1. Inwestor oraz Strona SpoÅ‚eczna oÅ›wiadczajÄ…, że zgodnym zamiarem i celem obu Stron jest doprowadzenie do realizacji PrzedsiÄ™wziÄ™cia Inwestycyjnego, w którego ramach zostanie dokonane upamiÄ™tnienie Reduty Ordona zgodnie z zasadami okreÅ›lonymi w niniejszej Umowie.

  2. Dla upamiÄ™tnienia miejsca, w którym usytuowana byÅ‚a Reduta Ordona, Inwestor w ramach realizacji PrzedsiÄ™wziÄ™cia Inwestycyjnego zamierza stworzyć miejsce pamiÄ™ci, którego szczegóÅ‚owa forma i usytuowanie bÄ™dÄ… podlegaÅ‚y uzgodnieniom dokonanym przez Inwestora z wÅ‚aÅ›ciwym konserwatorem zabytków (dalej jako „Konserwator”), przy czym wypracowane przez Strony zaÅ‚ożenia, które stanowiÄ… pożądany i wystarczajÄ…cy co do formy, zarówno dla Strony SpoÅ‚ecznej, jak i Inwestora, sposób upamiÄ™tnienia tego historycznego miejsca sÄ… nastÄ™pujÄ…ce:

  1. Przed rozpoczÄ™ciem prac budowlanych lub w czasie ich przeprowadzania na miejscu Reduty Ordona zostanÄ… wykonane prace archeologiczne, przede wszystkim w celu wydobycia polegÅ‚ych i innych artefaktów historycznych; dopuszczalne jest uczestnictwo w tych pracach archeologów wskazanych przez StronÄ™ SpoÅ‚ecznÄ….

  2. Miejsce upamiętnienia walk zostanie wkomponowane w rozwiązania projektowe, włączając zagospodarowanie terenu.

  3. Proces projektowania będzie uwzględniał linie przebiegu fortyfikacji.

  4. W miejscu upamiętnienia walk wskazane byłoby zaplanować:

  1. muzeum wraz ze znajdujÄ…cym siÄ™ na jego terenie miejscem pochówku,

  2. ścieżka edukacyjna,

  3. punkt widokowy z salÄ… edukacyjnÄ… oraz uzgodnionym pomnikiem na tarasie widokowym,

  4. parking zewnętrzny (min dla: 1x autobus + 1-2x busy + 2-3x samochody osobowe).

  1. W miarÄ™ możliwoÅ›ci muzeum zostanie wkomponowane w starÄ… zabudowÄ™ z czasów walk i infrastrukturÄ™ starego fortu tzw. Reduty Ordona.

  2. Ścieżka edukacyjna zostanie zrealizowana przez Inwestora na Terenie Przedsięwzięcia Inwestycyjnego.

  3. Muzeum zostanie zaprojektowane jako funkcjonalnie samodzielna część budynku. SzczegóÅ‚owe rozwiÄ…zania projektowe zostanÄ… wypracowane wraz ze Strona SpoÅ‚ecznÄ… oraz organem, który bÄ™dzie odpowiedzialny za jego zarzÄ…dzanie.

  4. Punkt widokowy z salÄ… edukacyjnÄ… bÄ™dzie zaprojektowany jako funkcjonalnie samodzielna część budynku. SzczegóÅ‚owe rozwiÄ…zania projektowe zostanÄ… wypracowane wraz ze Strona SpoÅ‚ecznÄ… oraz organem, który bÄ™dzie odpowiedzialny za jego zarzÄ…dzanie.

 

W paragrafie 2:

  1. W zwiÄ…zku z dążeniem do wspólnego celu, jak wskazano w § 1 niniejszej Umowy, Inwestor zobowiÄ…zuje siÄ™ do:

  1. pokrycia kosztów projektowych zwiÄ…zanych z realizacjÄ… miejsc upamiÄ™tnienia historycznego charakteru Terenu PrzedsiÄ™wziÄ™cia Inwestycyjnego,

  2. pokrycia kosztów wykonania w stanie deweloperskim odpowiednio:

  1. muzeum wraz ze znajdujÄ…cym siÄ™ na jego terenie miejscem pochówku,

  2. ścieżki edukacyjnej,

  3. punktu widokowego z salÄ… edukacyjnÄ…,

  4. parkingu zewnętrznego (min dla: 1x autobus + 1-2x busy + 2-3x samochody osobowe),

  5. ogrodzenia panelowego produkcji WiÅ›niewski wzdÅ‚uż linii fortyfikacji na dziaÅ‚ce/kach poza Terenem PrzedsiÄ™wziÄ™cia Inwestycyjnego, o ile Strona SpoÅ‚eczna nabÄ™dzie tÄ™ dziaÅ‚kÄ™/ki przed zakoÅ„czeniem realizacji PrzedsiÄ™wziÄ™cia Inwestycyjnego, przez co Strony rozumiejÄ… uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku/budynków wybudowanych w ramach PrzedsiÄ™wziÄ™cia Inwestycyjnego.

  1. wspóÅ‚pracy z odpowiednimi organami administracji samorzÄ…dowej i rzÄ…dowej, której celem bÄ™dzie, zgodnie z zamierzeniami Strony SpoÅ‚ecznej, ulokowanie miejsc pamiÄ™ci oraz infrastruktury towarzyszÄ…cej wymienionej powyżej w § 1 ust. 2 pkt. 3 lit. a)-e) niniejszej Umowy, w ramach planowanego PrzedsiÄ™wziÄ™cia Inwestycyjnego;

  2. wspóÅ‚pracy z odpowiednim urzÄ™dem konserwatora zabytków, której celem bÄ™dzie, zgodnie z zamierzeniami Strony SpoÅ‚ecznej, ulokowanie miejsc pamiÄ™ci oraz infrastruktury towarzyszÄ…cej wymienionej powyżej w § 1 ust. 2 pkt. 3 lit. a)-c) niniejszej Umowy, w ramach PrzedsiÄ™wziÄ™cia Inwestycyjnego;

  3. wspierania Strony SpoÅ‚ecznej w rozmowach z organami administracji samorzÄ…dowej i rzÄ…dowej, które mogÅ‚yby objąć patronatem i/lub zarzÄ…dzać muzeum oraz punktem widokowym,

  4. pomocy w procesie wnioskowania/ubiegania się o środki konieczne Stronie Społecznej do realizowania misji upamiętnienia historycznego charakteru Terenu Przedsięwzięcia Inwestycyjnego.

Books
In The Press
Bio
News and Events

KONTAKT

Kontakt dla osób zainteresowanych

Tel: 693156786 | KJPaczesny@gmail.coM

Follow me:

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
Contact
bottom of page